Test zagrożenia dysleksją

Dlaczego lepiej zrobić test zagrożenia dysleksją? Bo lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć!

Ryzyko dysleksji można zdiagnozować dużo wcześniej niż w pierwszej klasie, kiedy dziecko staje przed wieloma wyzwaniami, dlatego jest niezwykle ważne, by je właściwie do tych wyzwań przygotować.

Bardzo często rodzice czekają, aż opóźnienia same się wyrównają. Niestety im dziecko jest starsze, tym więcej musi się nauczyć i jest coraz bardziej świadome swoich problemów. To może stać się podstawą dla niewłaściwego rozwoju emocjonalnego i relacji w grupie rówieśniczej.

Test zagrożenia dysleksją

Test zagrożenia dysleksją, który przeprowadzamy w naszym gabinecie trwa 60 minut. Wykonywane zadania pozwalają terapeucie dostrzec mocne i słabsze strony dziecka. Dzięki określeniu trudności na wczesnym etapie możliwe jest nadrobienie zaległości i wspieranie dziecka umiejętnościami, które są dla niego łatwiejsze. Przykładowo: dziecko ma trudności z przetwarzaniem słuchowym, kiedy o tym wiemy – możemy właściwie stymulować zaburzoną funkcję oraz wspierać ją inną np. wzrokową czy ruchową. Pozwala to rozwijać umiejętności, nie rzucając jednocześnie dziecka na głęboką wodę.

Nie tylko zadania, ale również sposób wykonania!

Podczas testu terapeuta widzi nie tylko czy dziecko zrobi dane zadanie, ale również diagnostyczne jest w jaki sposób je podejmuje i jak wykonuje zaproponowane ćwiczenie. Przyglądamy się, które próby dziecko wykonuje chętniej, a które z oporami. Obserwujemy, którą ręką sięga po przedmioty i jak sobie radzi z chwytaniem ich. Sprawdzamy czy nie jest zaburzony linearny porządek oraz jak buduje relację z terapeutą.

To, że dziecko ma trudności w wykonaniu jakiegoś zadania nie musi oznaczać jeszcze poważnego zaburzenia, natomiast jest sygnałem, który może informować nas o niewłaściwych strategiach uczenia. Im szybciej je dostrzeżemy, tym więcej możemy zdziałać.

Możesz w łatwy sposób sprawdzić i zarezerwować termin wizyty w naszym gabinecie: https://terapia-logopedyczna.versum.com/